NALEWKA ESTRAGONOWA (dla zdrowotności)

Dokładnie rok temu pokazałem w filmiku, jak przygotowuję ocet jabłkowy, a w jednym z piątków dla zdrowotności opisałem znaczenie stosowania tego specyfiku. Wewnętrznie. Każdy, kto boryka się ze zgagą albo cukrzycą powinien stosować przygotowany w domu (to ważne) ocet, a na pewno zauważy dobroczynne skutki takiej kuracji. Ale nie wszyscy pewnie wiedzą, że ocet jabłkowy może być  stosowany również zewnętrznie, bo cudownie wpływa na skórę i włosy.

Akurat włosy zbyt mnie nie interesują, ale wiem, że większość ludzi wciąż je ma, a jeśli już się je ma, warto chyba zadbać o to, aby były zdrowe, silne i lśniące. Ocet jabłkowy działa antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne, a więc octowa płukanka włosów po ich umyciu jest obowiązkowa! Ale proszę nie płukać włosów czystym octem, tylko rozcieńczonym pół na pół z wodą! Podobnie z przemywaniem twarzy, po goleniu np. albo gdy panie przed nocą zmyją już swój makijaż.

Po jakie licho przemywać twarz? Chociażby po to, aby pozbyć się drobnych zmarszczek i bruzd. Pocieramy twarz wacikiem namoczonym w rozcieńczonym occie, a po kwadransie spłukujemy ciepłą wodą. Żadna robota, a jakże będzie z tego zadowolona młodzież z twarzą pokrytą wypryskami i zaskórnikami. Upłynęło już tyle lat, a ja do dziś pamiętam moją trądzikową buźkę wyciskaną przed lusterkiem i te okropne strupy po takim zabiegu. Nie miałem wtedy zielonego pojęcia o occie jabłkowym i o tym, że zawiera enzymy, które zmniejszają wydzielanie sebum (to łój skórny, który u nastolatków wydziela się w nadmiarze).

Przetestowałem również działanie pewnego specyfiku, na który natknąłem się w Internecie. Chodzi o nalewkę z estragonu na occie jabłkowym. Akurat w moim ogródeczku wyrosła potężna kępa estragonu, a więc napełniłem nim 3/4 słoja i zalałem octem. Potrząsałem nim co jakiś czas przez 6 tygodni, potem odcedziłem i sprawdziłem, jak świetnie działa gdy coś niedobrego zaczyna się dziać w buzi lub gardle. Do gorącej wody dolewałem trochę nalewki (pół na pół mniej więcej) i płukałem  paszczę. W moim przypadku działa rewelacyjnie, dużo lepiej od tych wszystkich specyfików na afty, pleśniawki i inne uszkodzenia w paszczy.

Podkreślam – w moim przypadku! Zawsze będę to podkreślał, że nie jesteśmy spod jednej sztancy, a więc trzeba zaobserwować, jak ocet działa na Wasz organizm. Koniecznie trzeba także przetestować takie rozcieńczenie z wodą, które najlepiej nam służy, a więc niekoniecznie pół na pół z wodą. Czasami to stężenie będzie za mocne i może nam „spalić” skórę, a przecież robimy to wszystko po to, aby była gładziutka jak pupcia niemowlęcia! I tego Wam serdecznie życzę z okazji ostatniego wakacyjnego weekendu. 

p.s.

A ten tydzień tradycyjnie już kończymy nową rolką. Znamy już kandydatów opozycji w wyborach do Senatu. Na listach są duże zaskoczenia. A nawet niespodzianki – jak napisała Gazeta Wyborcza, a więc zerknijcie na rolkę RZUCONY NA ODCINEK.

Subscribe
Powiadom o
guest

11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments