BIAŁO-CZERWONA FLAGA, HYMN, MARSZE, CZY ZNASZ TYLKO TAKIE OBLICZA PATRIOTYZMU?

Nie angielskie, nie kreolskie, ale nasze, nasze polskie, nie austriackie, nie jakieś inne, ale rodzinne!

Czy jest pan Prawdziwym Polakiem Patriotą? Czasami pytają mnie o to, a ja wiem, że pytający najczęściej po swojemu interpretuje miłość do ojczyzny i próbuje mnie wepchnąć na minę. W jego ogolonej głowie wypełnionej agresywnym nacjonalizmem dominuje chęć zdemaskowania kogoś takiego jak ja. – A wywiesza pan biało-czerwoną flagę w narodowe święta? – Nie – odpowiadam zgodnie z prawdą – co najwyżej mokre czerwono-granatowe majtki, żeby wyschły.

I tutaj mój rozmówca dostaje orgazmu, bo zdemaskował kogoś, kto nie kocha ojczyzny, czyli jest obcy. A patriota nienawidzi obcych! PPP promuje wyższość jednego narodu nad innymi. Odrzuca wszystkie krytyczne uwagi wobec Polski, świętego Jana Pawła i Matki Boskiej Królowej Polski. A że ja często wyrażam takie uwagi, jestem po prostu zdrajcą! PPP jest o tym głęboko przekonany, ale to przekonanie nie płynie z głębi serca, ale z indoktrynacji, jakiej był poddawany od przedszkola.

Władza pięknie manipuluje miłością do ojczyzny, aby realizować swoje polityczne cele, grając na emocjach takich ludzi. Świadomie wzbudza silne uczucia patriotyzmu, chociażby przez reprezentację narodową piłki nożnej aby zyskać poparcie dla swoich działań. Strach przed obcymi, duma narodowa czy wściekłość to emocje bardzo często wykorzystywane do mobilizowania ludzi. A fałszywe zagrożenia? Jak cudownie dzielą społeczeństwo, którym łatwiej manipulować. A jeszcze mamy zawstydzanie i obwinianie tych, którzy nie zgadzają się z polityką rządzących. A wykorzystywanie symboli narodowych? Flaga, hymn czy bohaterowie, są używane do wzmacniania poczucia jedności i lojalności wobec władzy, nawet jeśli działania rządu są szkodliwe dla społeczeństwa.

PPP nigdy nie zrozumie mojego postrzegania patriotyzmu, który nie jest związany z tradycyjnymi symbolami i ceremoniami np: popieranie akcji sprzątania lokalnych parków, lasów i plaż, zbierania psich kup, wieszania budek lęgowych dla ptaków, domków dla owadów czy gniazd dla bocianów, sadzenia dębów, brzóz, wierzb, medytacje wśród pól malowanych zbożem rozmaitem, kupowanie produktów od lokalnych rolników i rzemieślników. Czy patriotyzm nie może być wyrażany przez takie działania?

Nie! Według PPP absolutnie nie! On nienawidzi każdego, kto inaczej myśli albo inaczej wygląda. Nigdy nie przyjdzie mu do głowy, że dusza czarnoskórego nie jest czarna, Chińczyka żółta, a Polaka biało-czerwona. I ja go nie przekonam, że dusze nie pochodzą z Niemiec, Rosji, Izraela, Palestyny czy Polski! Są tylko na różnych poziomach rozwoju duchowego, a ja staram się być blisko tych, które wibrują miłością. I tylko dlatego nie mogę być Prawdziwym Polakiem Patriotą? 

p.s.  

W środowym archiwum sucharów premiera piosenki o przyjaźni. Pamiętacie jeszcze swojego najlepszego przyjaciela z dzieciństwa? Albo młodości górnej i chmurnej? Wasze drogi w końcu się rozeszły ale zanim to nastąpiło, wasza przyjaźń wypaliła się w głupocie, nielojalności i zdradzie. Przypomnij sobie to, słuchając piosenki o najlepszym kumplu: MÓJ KUMPEL

I żeby nie było – ta piosenka powstała dużo wcześniej niż słynna piosenka Bregowica „Mój przyjacielu”, którą śpiewał Krawczyk.

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments