HERBATKA Z NAWŁOCI (dla zdrowotności)

Rośliny mają w sobie ogromną moc, a w potęgę ziół może wątpić jedynie ktoś w białym fartuchu wyuczony na uczelni, na której wykładają medycynę Rockefellera. Ziołolecznictwo zawsze mnie pociągało, nie wystarczyło mi jednak czasu, aby zająć się nim zawodowo. Ale do tej pory lubię czytać o właściwościach tych, czy innych roślin, tym bardziej że w Sieci opisano już chyba wszystko, co rośnie we wszystkich możliwych zakątkach naszego ukochanego i umiłowanego kraju.

Coraz częściej obserwuję, że te opisy są z dupy wzięte i gdyby człowiek brał je bezkrytycznie, z całym dobrodziejstwem inwentarza byłby zdrowy jak rydz, ale… musiałby jeść codziennie tylko czerwone buraki, albo korzonki, liście i kwiaty mniszka czy pić herbatkę z glistnika jaskółczego ziela. To są absolutne bzdury, bo ziołolecznictwo jest potężną wiedzą, a sztuka łączenia ziół to nie jazda na rowerze. Czasami można sobie zaszkodzić, zamiast pomóc, więc zalecałbym daleko posuniętą powściągliwość. 

Akurat kwitnie nawłoć, bo jak nam objaśnili Tuwim z Niemenem, nawłocią jesień się zaczyna. Co prawda Julian nazwał ją poetycko mimozą, ale artyści już tak mają, że są w stanie nazwać truflą zwykłą purchawkę. O nawłoci wypisują cudeńka: podobno jest doskonała w stanach zapalnych, bo działa moczopędnie, pomaga przy zakażeniach dróg moczowych, nieżytach żołądka i jelit, świetnie oczyszcza i odtruwa, a także działa przeciwbólowo. A więc gościec, choroby skórne, te rzeczy, ale nie tylko. Wpływa także na gojenie ran, owrzodzeń, oczyszcza pory i rozjaśnia cerę! No i co? Rośnie przecież tuż za umownym płotem, na wyciągniecie ręki!

Napar albo odwar jest w stanie zrobić każdy, nawet taki ktoś, kto nie potrafi zrobić jajecznicy! Jedną łyżkę ziela zaparzamy w szklance pod przykryciem i pijemy 2 lub trzy razy w ciągu dnia po pół szklanki. A zewnętrznie gotować 3 min półtorej łyżki ziela w szklance wody! I teraz najważniejsze to obserwacja własnego organizmu. Jak się czujesz? Czy obserwujesz jakieś pozytywne lub negatywne efekty, jednym słowem czy nawłoć Ci służy! Jeśli jest coś nie tak, zapomnij o nawłoci, która akurat dla ciebie wcale nie jest złotawa, krucha i miła.

Nie wszyscy jesteśmy spod jednej sztancy, będę to powtarzał do utraty tchu i dlatego potrzebna jest świadomość przy aplikowaniu sobie takiej czy innej mikstury. Świadomość z kolei pozwala na uważność w obserwowaniu reakcji własnego organizmu, a nie bezmyślne słuchanie się zaleceń, na które przypadkowo natknęliśmy się w Internecie. Przypadkowo? Przecież nie ma przypadków! Dlatego potrzebna jest świadomość i uważność, żeby odkryć, po co się na to natknęliście. Dopiero pamiętając o tym, możecie sobie zaparzyć herbatkę z nawłoci.

p.s.

Trzeba trafu rolka, która zamyka ten tydzień, dotyczy zdrowia, chodzi bowiem o sąd lekarski. Jak wiemy, taki sąd, może zawiesić prawo wykonywania zawodu lekarza na okres od roku do pięciu lat, lub całkowicie pozbawić prawa do wykonywania zawodu.​ Stąd mój pomysł, aby ZDYMISJONOWAĆ SĄD.

Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments