NIECH SIĘ BABCIA CIESZY

przedstawiana jest widzowi zmanipulowana rzeczywistość

Nie chcę teoretyzować na temat indoktrynacji lejącej się z ekranu telewizyjnego, dlatego osobiście postanowiłem zbadać, jak to wygląda naprawdę. Czy rzeczywiście programują widza, aby obniżyć jego wibracje? Dlatego w poniedziałek zacisnąłem pośladki i zasiadłem przed telewizorem z moim kajecikiem, w którym rzetelnie zapisuję, co moje siwe oczka widziały. 

Najpierw Fakty – godz. 19:00  – dziewięć tematów:

 1. Import produktów rolnych z Ukrainy. Brak porozumienia z Ukrainą w tej sprawie. Tusk o nieudolności PiS-u. Płacz i zgrzytanie zębów.
 2. Kampania wyborcza. Rafał Trzaskowski wchodzi do gry. Tusk o politycznej mafii PiS-u, z którą wygrają razem z Trzaskowskim i Wiolettą Paprocką-Ślusarską, szefową sztabu wyborczego KO.
 3. Trzynasta rocznica katastrofy smoleńskiej i powrót do miesięcznic. Po ośmiu latach usilne poszukiwania odważnego prokuratora, który poprowadzi śledztwo. Sarkazm i zgrzytanie zębów
 4. Osiemdziesiąta rocznica powstania w getcie warszawskim. Ponure archiwalne zdjęcia. Smutek, smętek, zdołowanie.
 5. Wojna na Ukrainie. Grupa Wagnera i jej dokonania. Trupy, przemoc, krew. 
 6. Niedzielski. Odrzucenie jego źle napisanych ustaw, które są zwykłymi bublami prawnymi. Samo zgrzytanie zębów.
 7. Energia jądrowa robiona dla nas przez Amerykanów. Mały i duży atom. Za sześć lat ma być pierwszy prąd. Alleluja, bo amerykańskie!
 8. Manewry „Zalew 23”. Chłopcy z Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej bawią się w wojnę. Nudności, odruch wymiotny.
 9. Psychiczne zdrowie dzieci. Co trzecie polskie dziecko nie ma chęci do życia. Próby samobójcze. Smutek, rozpacz, bezsilność.

Wiadomości – godz. 19:30 – jedenaście tematów:

 1. Import produktów rolnych z Ukrainy. Już trzy kraje blokują ten import. Kaczyński o dopłatach dla rolników. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 2. Energia jądrowa. Mały i duży atom. Bracia Amerykanie dają nam za free cztery miliardy $. Dobre, bo amerykańskie. Uzupełni tę energię geotermia z Torunia, która okazała się sukcesem! Dobre, bo polskie!
 3. Jacek Sasin w naszej kopalni w Chile. Tam wytapiają polską miedź! Na naszej miedzi będą oparte wszystkie przyszłe technologie, bo kto nie ma miedzi… A my mamy! Chilijską. Duma i uprzedzenie. 
 4. Prezydent Duda wręczył order Orła Białego prezydentowi Włoch i odwrotnie. Prezydent Włoch wręczył swój order prezydentowi Dudzie i jego małżonce. Czerwone dywany, gwardia honorowa, te rzeczy.
 5. Spis wojskowy. Musimy wiedzieć, ilu mamy odpowiednich chłopców. Chłopcy przeszczęśliwi, że mogą służyć ojczyźnie, uśmiechają się do kamery. Mariusz Błaszczak: będziemy mieć najsilniejszą armię lądową w Europie! Moc, potęga, heroizm!
 6. Trzynasta rocznica katastrofy smoleńskiej. Podkomisja smoleńska złożyła w prokuraturze  zawiadomienie  o popełnienie zamachu  na prezydencie Lechu Kaczyńskim oraz morderstwa pozostałych 95 osób. Przełom, triumf, sukces.
 7. „Dom bezpiecznym miejscem” – kampania ministerstwa sprawiedliwości, aby maltretowane kobiety wiedziały, że mają wsparcie. Wypowiedzi szczęśliwych, już niemaltretowanych kobiet. Wdzięczność, uznanie, laudacja.
 8. Protesty, chaos, płonące samochody – oczywiście we Francji. Bo tam nie ma demokracji. Wprowadzili podwyższony wiek emerytalny, tak jak u nas to zrobiliśmy za Tuska – gdy jeszcze nie byliśmy demokratyczni. Szyderstwo, kpina, dystans.
 9. Niedzielski. Nagroda specjalna, którą minister dostał z inicjatywy pacjentów. Co prawda nowotworów jest coraz więcej, ale tylko dlatego, że pacjenci nie chcą korzystać z dostępnych programów profilaktycznych. Luz, satysfakcja, optymizm.
 10. Dawid Kubacki – szczęśliwy z powrotu żony do domu. Super! Mnie też podniosło wibracje!
 11. Zaproszenie do teatru  na sztukę „Judasz z Kariothu” Karola Huberta Rostworowskiego z 1913 roku. Bigoteria, klerykalizm, hipokryzja.

Podsumowanie:

Zarówno w Faktach jak i w Wiadomościach przedstawiana jest widzowi zmanipulowana rzeczywistość. Co prawda to tylko poniedziałkowa rzeczywistość, ale przypuszczam, że taka jest zawsze (nie mam zamiaru sprawdzać dalej). Niemniej jednak muszę przyznać, że Fakty dołują widza w sposób bezwzględny i trzeba mieć ogromną odporność, żeby po ich obejrzeniu cieszyć się życiem. Za to styl Wiadomości znam doskonale z czasów „komuny”, na zasadzie: po co babcię denerwować niech się babcia cieszy – jak to pięknie ujął kiedyś Wojtek Młynarski. Po tej telewizyjnej lekcji jedno zrozumiałem na pewno i już wiem, dlaczego widzowie, którzy wyłącznie oglądają „Wiadomości”, popierają całym sercem PiS. Ich świat jest po prostu ładniejszy! To co, że nieprawdziwy?

Subscribe
Powiadom o
guest

17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments