TELEWIZJA TO ANTYCHRYST

Telewizja, mój kolego, to antychryst i ośmielam się twierdzić, że wystarczą trzy lub cztery pokolenia, a ludzie nie będą wiedzieć, jak się samemu bąka puszcza.

Kornelia, moja wirtualna przyjaciółka, napisała krótki post, który mnie zauroczył: „Byłam na spotkaniu rodzinnym i byłam zdegustowana… Ja nie oglądam telewizji, mój brat nie może bez niej żyć. Więc, a jakże, telewizor wył. Najbardziej wpieniały mnie reklamy – nie dosyć, że większość to reklamowanie „cud miód” leków, suplementów diet, środków higieny osobistej, to jeszcze na dodatek beznadziejnie głupie teksty, miny i szczerzenie zębów, jak do sera. Zastanawiam się, jak można takie głupoty oglądać i tych głupot słuchać. I te głupie uśmiechy i śmiechy… rzyg, rzyg...”

Kornelia przez moment zapomniała, że reklamy nie są produkowane dla takich jak ona. Reklamodawców nie interesują inteligenci czy ludzie wybudzeni, reklamy kierowane są do tych… żeby to powiedzieć delikatnie… Do tych na innej ścieżce rozwoju! Dawno, dawno temu zajmowałem się reklamą i kiedy proponowałem  dobry, pomysłowy materiał zawsze go odrzucano, aby przyjąć za duże pieniądze coś, co zrobiłem lewą nogą rzyg, rzyg, rzyg! A przecież można robić świetne reklamy takie, jakie proponował kabaret Mumio czy Szymon Majewski! Dlaczego teraz takich nie ma? Bo nie ma inteligentnego widza! Cała telewizja zresztą skierowana jest na odbiorcę prymitywnego.

Świetnie ujął problem Jan Andrus, więc pozwólcie, że go z przyjemnością zacytuję: „W polskich Telewizjach 24 godziny na okrągło o Ukrainie jakby poza tym na świecie się nic nie działo. Czegoś podobnego nie znajdzie się we wszystkich telewizjach Europy Zachodniej. A na świecie dzieje się dużo złego, o czym Telewizje Polskie nie informują. W Szwecji Muzułmanie podpalaj auta, autobusy niszczą, całe ciągi ulic, atakują policję i szwedzkich obywateli a policja nie daje sobie rady. Obrazy jak z wojny domowej. Oczywiście media niemieckie nie mówią o bandyctwie muzułmanów, tylko kłamliwie mówią i piszą, że to robią szwedzcy Naziści. W Afryce USA wraz z Arabią Saudyjska bombardują systematycznie Jemen z setkami zabitych i rannych, większość kobiety i dzieci a kraj obrócili w ruinę i pies z kulawą nogą o tym nie mówi. Domorośli politycy mówią, że w Jemenie jest wojna domowa, owszem jest, ale co ma tam do szukania USA i Saudyjczycy?

 Dzisiaj media zachodnie podają wiadomość, że Pakistan zbombardował kilka prowincji Afganistanu i zginęło tam w ciągu jednego dnia 50 osób w tym 95% kobiet i dzieci. Czy ktoś słyszał tę wiadomość w którejś z polskich telewizji? Niestety nic z tego, gdyż kogo w Polsce obchodzą jakieś Jemeńskie czy Afgańskie kobiety i dzieci. Jakoś to daleko i niewyobrażalne, co innego Ukraina. A więc polscy politycy, polskie media i polscy Kowalscy, sumienie czyste, Rosja jest zbrodniarzem i bandytą, a to już nie sprawa naszego wysoce moralnego katolickiego sumienia, że gdzieś na świecie w ciągu jednego dnia ginie więcej ludności cywilnej jak na Ukrainie i są o wiele większe zniszczenia”.

Skoro mój dzisiejszy post to zbiór cytatów, które rezonują ze mną pozwolę sobie jeszcze na fragment z Carlosa Ruiza Zafón: Telewizja, mój kolego, to antychryst i ośmielam się twierdzić, że wystarczą trzy lub cztery pokolenia, a ludzie nie będą wiedzieć, jak się samemu bąka puszcza, człowiek wróci do jaskiń, do średniowiecznego barbarzyństwa i do stanu zidiocenia, z którego pierwotniak pantofelek wyrósł już w okresie plejstocenu. Ten świat nie zginie od bomby atomowej, jak prorokują gazety, ale umrze ze śmiechu, ze strywializowania, z obracania wszystkiego w żart, na domiar złego w kiepski żart”.

Pozwólcie, że post zakończę pytaniem, najpierw nie moim, tylko Don DeLillo (jak cytować to cytować) Czy zanim wynaleziono telewizję, ludzie też byli tak cholernie tępi? A ja zapytam poważnie, bo czasami żartujemy: czy jeszcze ktoś oprócz mnie chciałby obejrzeć w telewizji na przykład  taki program jak ten?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments