KAŻDE ŻYCIE MA ZNACZENIE

Każde życie ma znaczenie, ale nie każde je ma! To kwestia sprawiedliwości bez empatii, to kwestia patriarchatu, kwestia podziału płci i (zawsze) religii!

Monika Irsmanbet

Protesty! Protesty w Londynie są bardziej naturalne niż mgła i czasem po prostu wpakujesz się w tłum zupełnie „przypadkiem”. Nie przypadkiem byłyśmy z córką na ulicy głośno krzycząc FREE PALESTINE (wolna Palestyna) czy I WISH I COULD ABORT MY GOVERMENT (chciałbym usunąć mój rząd). Takie mamy czasem potrzeby. Zupełnie jednak bez planu weszłyśmy w tłum ludzi krzyczących BLACK LIVES MATTER (czarne życie ma znaczenie) i wtedy zauważyłam bardzo fajną migawkę. Dwie prowokacyjne, czarnoskóre dziewczyny wymachiwały czymś przed oczami białego policjanta (tu policja to ludzie, nie Bogowie), wykrzykując mu zbyt blisko „Black Lives Matter”. Cierpliwie czekał, aż się wykrzyczą i usłyszałam jak spokojnie i z uśmiechem odpowiada „No, all lives matter” (Nie, każde życie ma znaczenie). Wystawiłam kciuka w jego stronę i odpowiedział podobnym gestem.

Każde życie ma znaczenie, ale nie każde je ma! To kwestia sprawiedliwości bez empatii, to kwestia patriarchatu, kwestia podziału płci i (zawsze) religii! Jakie znaczenie i dla kogo miało życie 22-letniej Mashy Amini, dziewczyny, która swój hidżab miała założony zbyt frywolnie? Masha to etniczna Kurdyjka a jej zbrodnia to wystająca grzywka. Policja moralności (Boże dopomóż!!!) skatowała tak bardzo młode ciało, że po kilku dniach w śpiączce dziewczyna zdecydowała nie wracać na Ziemię. Katowana już w furgonetce, zatrzymana przy stacji metra. Iran zawył, a na ulice wyszły kobiety, do których otworzono otwarcie ogień! Nie tylko Iran. W Londynie echo tej nieludzkiej powinności odbiło mocnym wołaniem. Pierwszy raz widziałam takie protesty, w których młode, piękne dziewczyny, ścinały swoje włosy i podpalały je. Włosy są dla nich czymś więcej niż dla przeciętnej Europejki.

Biblijny Samson wierzył, że jego nieścinane włosy dają mu nadludzka moc. Maria z Betanii, która namaściła Jezusa olejkiem, właśnie włosami wytarła Mu nogi. Chiny wierzą, że świat powstał z olbrzyma Pangu, a trawa była jego włosami. W Rzymie kapłankom golono włosy, wierząc, że tam znajduje się siedlisko popędów. W Egipcie golono głowy na znak oddania się woli bożej. Włosy w religii muzułmańskiej służą do tzw. czarnej magii, zaklęć, rytuałów. Mają w sobie moc i to we włosach mieszka kobiecość, macierzyństwo i tam znajduje się magia (nie tylko kuszenia)

Dziewczyny ścinały swoje przepiękne włosy, krzycząc „ja jestem Masha Amini”. Noszenie hidżabu w Iranie obowiązuje od 7 roku życia, bo już wtedy kobiety-dzieci zaczynają kusić mężczyzn. Zawsze, gdy na dworze upał, a ja patrzę na te dziewuszki na huśtawkach, pełne dziecięcego wigoru i niewinności, w czarnych chustach na głowach… ściska mi się serce. Czymże tak kuszą, że nie mogą swobodnie się bawić, oddychać, nawet gdy z nieba leje się żar? Nie oceniam, a po prostu współodczuwam i odchodzę, by nie dawać sobie pozwolenia na bluzgi, które się we mnie rodzą. Religie świata… Religie stworzone przez mężczyzn, dające niewiarygodną czasem władzę. Nazywają się moralnością, ochroną porządku i działają na chwale pana. Jakiego pana ja się pytam?

Piłkarze reprezentacji Iranu przed towarzyskim meczem zakryli godło czarnymi kurtkami, a kapitan napisał: W najgorszym wypadku usuną mnie z drużyny narodowej. Nie ma problemu. Poświęciłbym to za jeden włos na głowie irańskich kobiet. Tej historii nie da się wymazać. One mogą robić, co chcą. Wszyscy protestujący, którzy zostają zatrzymani, są torturowani. Obudź się świecie i zobacz, dokąd prowadzi wojna w imię pana, w imię religii, która jest w swoich fundamentach potworna i zła? Nie wkładam wszystkich religii do tego worka, ale te frontowe są tak okrutne, tak skostniałe i tak złe, że trzeba o tym mówić. Londyn zawył, dziewczyny trzymały się za ręce, a mi serce pękło znowu na miliony kawałków. All Lives Matter panie policjancie!!! Policjantki nie kryły wzruszenia i wszystko było nadzwyczajne w swojej wymowie. Kobiety walczą o swoje prawa, buntują się, wychodzą i zaczynają stawiać opór.

guest

13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
13/10/2022 23:51

.. taakk trzeba o tym tez „””krzyczeć….. „”
Nie tylko ….mówić
….💙

Mirosława
Mirosława
11/10/2022 23:20

I to wszystko czyni człowiek człowiekowi. Ponoć to nasze wybory. Mam za sobą również traumy. Winiłam kiedyś za to religie, system, politykę… Pewnego dnia zrozumiałam, że problem jest we mnie, że sama tak sobie wybrałam czy to świadomie czy nieświadomie – to jednak zawsze był i jest wybór. Dziś na głowie mam siwe włosy – właściwie ich nie widać, gdyż co roku we wrześniu golę je na łyso i bardzo dobrze się czuję w „takiej fryzurze”, i jestem przekonana, że wszystko co mnie spotkało, było mi potrzebne właśnie po to, by się obudzić do ŻYCIA. Teraz naprawdę żyję, mimo upływu lat. Dopóki ludzie nie zrozumieją, że sami swoimi myślami i emocjami tworzą swoje piekło i swój raj, dopóty będą wojny i cierpienie. Samym gadaniem i walką na ulicy niczego nie osiągniemy…. Wojny i rewolucje trwają już od zarania dziejów i niczego to nie zmieniło. Co więcej tak szybko raczej się nie skończą.

Mirosława
Mirosława
Reply to  S.A.P.
12/10/2022 13:02

Dzięki. Bo i lubię Twoje książki…Pozdrawiam

Waldemar
Waldemar
Gość
Reply to  Mirosława
14/10/2022 01:15

„Kto jest ciałem ten grzeszy ciałem, kto umysłem ten grzeszy umysłem”. Dlatego tak ważna jest czysta świadomość.

Monika
Monika
Reply to  S.A.P.
11/10/2022 20:43

Najwyzszy to czas ♥️♥️♥️

Tomek i Ewa
Tomek i Ewa
11/10/2022 13:19

Quo vadis homine?…….po takim tekście trudno cokolwiek powiedzieć , oprócz zadania właśnie takiego pytania. Z naszą częściową niezależnością nawet nie ma co na razie wyskakiwać . Pozdrawiamy ET

monika
monika
Reply to  Tomek i Ewa
11/10/2022 20:43

pozdrawiam bardzo mocno..

Monika
Monika
Reply to  S.A.P.
11/10/2022 10:31

Małgorzata Mackiewicz tak,chcialam o tym napisac ale zrobilo sie dluugo i..napisze o tym osobny post.o emocjach matki, ktorej pedofil morduje corke.masz w sobie tak piekna choc przepelniona bolem historie.od nienawisci do wybaczenia, od pragnienia smierci do pierwszego usmiechu.trzeba to opisac ♥️♥️