KOSMICZNE PUZZLE, CZYLI JAK RELIGIA, NAUKA I AJURWEDA TŁUMACZĄ FUNKCJONOWANIE WSZECHŚWIATA

W Ajurwedyjskiej koncepcji Wszechświata każdy puzzel reprezentuje doświadczenia, relacje i wybory, które tworzą naszą rzeczywistość.

Jak funkcjonuje Wszechświat? Mamy na ten temat mnóstwo filozoficznych koncepcji, religijnych wierzeń, naukowych teorii i ajurwedyjskich przekazów. W perspektywie religijnej Wszechświat najczęściej jest postrzegany jako dzieło boskie, a życie ludzkie jako droga dążąca do zjednoczenia się z Bogiem. W różnych religiach trochę to inaczej wygląda, ale w większości z nich chodzi o Niebo, na które wierzący mogą zapracować sobie praktykami religijnymi czy dobrymi uczynkami.

Naukowa perspektywa Wszechświata skupia się na badaniach fizycznych, chemicznych i matematycznych, aby zrozumieć jego strukturę i funkcjonowanie. Według teorii kosmologicznych Wszechświat rozwija się z pewnego punktu we współrzędnych czasoprzestrzennych, zaczynając od Wielkiego Wybuchu. Co prawda ta teoria została już dawno obalona, ale w pewnych środowiskach naukowych wciąż obowiązuje, a naukowcy starają się rozkminić, jak materie i energie oddziałują, tworząc różne formy życia i galaktyki.

Filozofowie, jak to oni, wymyśli mnóstwo hipotez: Wieloświaty, holizm, kosmopsychizm, aksjarchizm, mikropsychizm i mnóstwo innych. Ten ostatni zakłada, że świadomość posiadają najmniejsze części fizycznego świata. Łatwo dojść do absurdu, że kwarki mają swoje emocje lub że elektrony odczuwają egzystencjalny lęk. Co mnie zaintrygowało, to fakt, że z wszystkich teorii wynika jedno. Że  znajdujemy się we Wszechświecie, w którym złożone systemy są bardziej fundamentalne niż ich części. A to już jest niezwykle bliskie Ajurwedzie i jej koncepcji puzzli.  

Ajurwedyjska koncepcja Wszechświata koncentruje się na harmonii ciała, umysłu i ducha a sam Wszechświat jest postrzegany jako złożony system energii, gdzie zdrowie i szczęście zależą od zachowania równowagi pomiędzy różnymi siłami. Podobnie jak w przypadku układania puzzli, ważne jest znalezienie właściwego połączenia między różnymi elementami puzzli, tak aby pasowały do siebie. Każdy puzzel reprezentuje doświadczenia, relacje i wybory, które tworzą naszą rzeczywistość.

Dlatego spotykasz ludzi, którzy mogą pasować lub nie pasować do Twojego osobistego puzzla. Bez względu na to czy pasujecie do siebie, czy nie, każde takie spotkanie i doświadczenie przyczynia się do Twojego rozwoju i poznania siebie. Podobno celem tej „gry w puzzle” jest połączenie wszystkich kawałków w kompletny obraz, który reprezentuje jedność i harmonię. To sympatyczna teoria, ale tylko teoria, możesz ją „kupić” lub nie, podaż tego typu teorii jest przecież przeogromna.

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments