KŁAMSTWO WSZECHOBECNE

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że żyjemy w epoce kłamstwa. Kłamstwo jest wszechobecne, jest zjawiskiem powszechnym od zawsze, w każdej epoce.

Chyba już większość ludzi zdaje sobie sprawę, że żyjemy w epoce kłamstwa. Kłamstwo jest wszechobecne, jest zjawiskiem powszechnym od zawsze, w każdym okresie. Jedyna różnica, że teraz  serwuje nam się kłamstwa w ogromnych ilościach, z pełną świadomością, że to jest kłamstwo. Jeszcze nie tak dawno naukowcy twierdzili, że Ziemia jest płaska, ale wynikało to z ich niewiedzy. Z czego zaś wynika noszenie maseczek, gdy wiedza na ten temat jest ogólnie dostępna? Nawet WHO twierdzi, że to nic nie daje, a wciąż zmusza się nas do noszenia kagańców.

Widok zamaskowanych po uszy posłów już nie jest śmieszny, jest żenujący. Nie dla polityków, dla których kłamstwo jest chlebem powszednim. Kłamstwa naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze kłamstwa, jako i my je odpuszczamy naszym przeciwnikom – to codzienna modlitwa wszystkich polityków na świecie. Nie mam zamiaru zajmować się nimi, dużo bardziej mnie ciekawi, dlaczego kłamią „normalni” ludzie. Najczęściej kłamią, bo chcą czuć się lepszymi. Prawda jest zawsze pospolita, zwyczajna, a kłamstwo stroszy swoje kolorowe piórka. Dla kłamczucha to atrakcyjne narzędzie, bo stosując je, cieszy się niezasłużonym podziwem.    

Ludzie zawsze kochali plotkowanie stąd popularność kolorowych plotkarskich gazet. Nakłady tych brukowców wciąż są oszałamiające, bo żerują na najniższych instynktach natury ludzkiej. Ludzie z dolnych poziomów drabinki Hawkinsa uwielbiają wymyślać kłamstwa, to ich stawia ponad innymi. Nikt na świecie nie wie tyle, co oni. Naprawdę nikt, bo to, co oni wiedzą, wymyślili sobie sami. Są zawodowcami, więc potrafią swoje kłamstwa podkolorować i racjonalizować. W tej sytuacji naprawdę trudno połapać się, a oni dostają orgazmu gdy im się uda nas oszukać.    

Niektórzy filozofowie twierdzą, że umiejętność stosowania i rozpoznawania kłamstwa była istotnym czynnikiem stymulującym rozwój inteligencji! Nie dać się oszukać – oto sztuka egzystencji w naszej rzeczywistości. Wygrywasz, jeśli nie dasz się okpić! Można zaryzykować twierdzenie, że kłamstwo przyczynia się do ewolucji człowieka, bo przetrwają ci, którzy posiądą sztukę oddzielania ziarna od plew. Ale w naszych czasach jest coraz mniej wygrywających. Czy kiedyś na planecie Ziemia pozostanie tylko garstka mędrców? A reszta? Reszta wyrżnie się w imię swoich wymyślonych kłamstw!

Jak znam życie, można to założenie między bajki włożyć, bo kłamstwo jest naturalnym środowiskiem człowieka. Wymyślono nawet określenie „szlachetne kłamstwo”, które cechuje ludzi kulturalnych. Otóż kultura nie pozwala mówić komuś prosto w oczy bolesnych prawd. Na pytanie partnerki, która wróciła właśnie od fryzjera  – „jak wyglądam?”  kulturalny facet nigdy nie odpowie – jak koczkodan! Żeby nie obrazić koczkodanów!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments